Results

2017


  • SoCal 300
    • 1st in Class (Division D)
  • 42nd Annual Yesteryear Regatta
    • 2nd in Class
    • Sparkman & Stephens Perpetual Trophy
  • Newport to Ensenada Race
    • 2nd in Class

2016


  • New York Yacht Club Annual Regatta
    • Around-the-Island Race – 3rd Place in Classics Class
  • Camden Classic Regatta – 1st Place
  • Eggemoggin Reach Regatta
    • 1st Place – Vintage Yachts – Division B
    • 1st Place – Corrected Time
    • 1st Place – Plank on Frame
  • Castine Classic Yacht Race – 3rd Place
  • Marblehead Corinthian Classic Yacht Regatta
    • Historical Yachting Achievement Award
    • Classic Wood Division – 2nd Place
    • Panerai – Vintage Corinthian Yachts – 1st Place
    • Panerai Watch – Classic Yachts Challenge – Overall Winner
  • Opera House Cup Regatta
    • OHC Cruising Division – 3rd Place
    • Vintage Corinthian – 3rd Place
  • 2016 Sail Nantucket Regatta
    • Vintage Corinthian Yacht – 3rd Place
  • Newport Classic Yacht Regatta
    • 2nd Place – Classic Non-Spinnaker Class
  • Panerai North American Classic Yacht Challenge
    • 2nd Place – Vintage Corinthian Yachts – Overall Winner

2015


  • 2015 Fastnet Race
    • 2nd IRC Class
    •  7th Overall
    • Winner of:
      – The Sparkman & Stephens Trophy
      – Coates Scholfield Throphy
      – Iolaire Block
  • 2015 Transatlantic Race
    • Second place in IRC Class 4
    • Second place in Classics
    • Second place with Carina for New York Yacht Club Two-Boat IRC Team
    • Seventh place for New York Yacht Club Trophy (IRC Overall)
  • 2015 Transatlantic Coastal Race
    • Third place in IRC Class 4
    • First place in Classics
    • Fifth place in IRC Overall

2014


  • Regales Royales de Cannes
    • 1st in Class
  • Coupe D’Automne Du Yacht Club De France (Cannes-St Tropez feeder race)
    • 3rd in Class
  • Les Voiles de St Tropez
    • 1st in Class
  • “Daughters of Dorade Series”
    • Of the 15 races which comprised the “Daughters of Dorade Series”, Dorade was 1st in 13 races and 3rd in 2 races. The Series consisted of:
      – Corsica Classic Regatta
      – Regales Royales de Cannes
      – Coupe D’Automne Du Yacht Club De France (Cannes-St Tropez feeder race)
      – Les Voiles de St Tropez
  • Corsica Classic Regatta
    • Winner – Corsica Classic Cup
    • Recipient – Napoleonic Eagle
  • Newport, RI to Bermuda
    • 1st in Class – IRC – Class 2
    • 2nd in Class – ORR – Class 2
    • 2nd Place – Around the Island Race – Class 10
  • Antigua Classics (Women Team)
    • 4th Place – Vintage Class A
  • BVI Spring Regatta
    • 2nd, Racing CSA Div – Round Tortola Race
    • 1st, Racing Div – Caribbean Insurers Island Invitational
    • 3rd, Racing Div – BVI Spring Regatta
  • RORC Caribbean 600
    • First in Class

2013


  • 2013 Transpacific Race, Transpacific Yacht Club
    • 1st Overall Corrected Finish
    • King Kalakaua and Governor of Hawaii Perpetual Trophy
    • 1st Overall Corrected Finish (Division VIII)
    • Eugene Overton Perpetual Trophy
    • Mark Rudiger Traditional Navigation Perpetual Trophy
    • Sextant and Celestial Navigation (Matt Wachowicz)
    • Chuck Ullman Perpetual Trophy
    • Overall First Corrected Time Navigator Trophy (Matt Wachowicz)
    • Winthrop Johnson Navigator’s Perpetual Trophy
    • First Corrected Time Navigator Trophy (Division VIII)
    • Transpacific Yacht Club Perpetual Trophy – First Split Rig
  • Newport Beach to Cabo San Lucas, Newport Harbor Yacht Club
    • 1st Place – PHRF Class
  • 4th Annual NHYC / SDYC Islands Race
    • 27th Place

2012


  • 2012 Named Flagship of Sparkman and Stephens
  • St Maarten Heineken Regatta, St Maarten
    • 1st Place – Classic Class
    • Flagship of the St Maarten Heineken Regatta
  • Les Voiles de St-Barth, St Barths
    • 1st Place – Classic Class
  • Antigua Classic Yacht Regatta
    • Winner – Concours d’ Elegance – Overall Winner
    • Winner – Concours d’ Elegance – Vintage Class
    • 1st Place – Antigua Classic Yacht Regatta – Vintage Class
  • Newport Bermuda Race
    • Winner – American Businessman’s Trophy – Royal Bermuda Yacht Club
    • 2nd Place – Class 4 – Anniversary Regatta – Royal Bermuda Yacht Club
  • New York Yacht Club Annual Regatta – Around-the-Island Race
    • 2nd Place – Classic Class
  • San Francisco Leukemia Cup, San Francisco Yacht Club
    • 1st Place – Top Fundraiser
    • 1st Place – Classic Class

1930-2011


  • 2011 Opera House Cup
    • Winner – (Nantucket Community Sailing)
    • Robert H. Tiedeman Memorial Award (Most Authentic Yacht)
  • Sail of Pride Regatta
    • 3rd Place – Division 6
  • 2010 Sail of Hope Regatta
    • 1st Place – Classic Division
  • 1999 Argentario Sailing Week in Porto Santo Stefano
    • 2nd Place – Vintage Marconi Class
  • 1997 Won races in Juan-les-Pins, Porto Stofano, Palma, Porto Cervo and Cannes.
  • 1953 Transpac Race
    • 7th Place – Class B, 18th overall
  • 1948 Swiftsure Race
    • 1st Place – Class AA
  • 1947 Swiftsure Race
    • 1st Place – Class AA
  • 1939 Transpac Race
    • 4th Place – Class B, 9th overall
  • 1936 Transpac Race
    • Took Line honors
    • 1st Place – Class B
    • 1st Place – Overall
  • San Francisco – Farrolone Race
    • 1st Place
  • 1934 Bermuda Race
    • 5th Place – Class A
  • 1933 Fastnet Race
    • Race Winner
  • Oslo to Hanko Match Race vs. “Jolie Brise”
    • Race Winner
  • 1932 Bermuda Race
    • 1st Place – Class B
  • NYYC Annual Cruise-Run from Glen Cove to Morris Cove
    • 10th Place – Special Cruising Class
  • Morris Cove to New London
    • 6th Place
  • Newport to Mattapoisett
    • 2nd Place
  • Mattapoisett to Newport
    • Race Winner
  • 1931 Transatlantic Race
    • Won the race in decisive fashion. From July 4th, sailed from Brenton’s Reef and swept the field of 10 boats and arrived at Plymouth’s Ram Island on July 21st, on a 16 days 55 minutes crossing which is 2 days ahead boat to boat and on corrected time her margin of victory was 4 days.
  • Fastnet Race
    • Race Winner
  • 1930 Bermuda Race
    • 2nd Place – Class B
    • 3rd overall
    • 1st all-amateur crew
  • Fall Rendezvous
    • Cruising Club of America – First in Fleet
  • Cowes Round-The-Island Race
    • 2nd Place
  • Cowes Cruising Class
    • 2nd Place